Onsdag: bibliotek

Torsdag: bad för klot.

Fredag: Innegympa för alla. Skicka innegympakläder, inneskor och duschgrejer.

Läxförhör engelska

Vi har jobbat med: Sista kapitlet i 3A. Vi har börjat jobba med den nya matteboken 3B idag. I veckan kommer vi att jobba med de fyra första kapitlen.

Läxan i veckan är att se till att ni loggar i matteboken och provar jobba hemifrån.

 

 

Hej!

Ljust börjar komma åter och snart är våren här på full gång. Det brukar gå riktigt snabbt under vårterminen. Ett tydligt tecken på det är att första veckan på den nya terminen sprang fram. Jag hoppas att vårterminen kommer att bli en bra och spännande termin. Det vi bland annat har att se fram emot är ett föräldramöte (datum och tid kommer), nationella prov och säkert en massa andra spännande och roliga saker.

Ni vet väl om att ni alltid är välkomna att komma och hälsa på i klassen. Eller varför inte föreslå att vi kommer på studiebesök på ert jobb, eller så har ni kanske ett spännande jobb dit vi inte kan besöka, men som ni gärna vill berätta om.

Tveka inte att höra av er!

/ Johanna