Hej

På torsdag är det  skolfoto.

Här är länken till idrottsschemat  https://sites.google.com/prod/edu.norsjo.se/idrott

 Engelskaläxan finns via länken nedan: klicka på länken så kommer ni dit! https://quizlet.com/226095564/homework-week-39-grade-4-norsjoskolan-flash-cards/

Logga gärna in på matteboken. Under veckan har vi arbetat till och med kapitel 1:s slut. Vi har haft prov på kap 1, de tyckte att det var ganska svårt. Tabellerna har de inte lärt sig ännu, så de fick använda tabellkort. Vad som är svårt är att kunna alla matteorden, till exempel subtraktion, differens, kvot, täljare, nämnare och att skriva uttryck utifrån termerna. Ett exempel: Subtrahera 5 från differensen av talen 20 och 6. Fundera på den!

Måndag:

Långdag eleverna slutar kl 14.50

Tisdag:

Elevens val, ombyte kan behövas.  

Onsdag:

Idrott: orientering (ombyte fotbollshallen) Kläder efter väder.

Långdag eleverna slutar kl 14.50

Torsdag :

Engelskaläxan förhörs, och ny delas ut.

Skolfoto

Fredag:

Idrott:  Bad